Ұлттық ғылым академиясы
Қазақстан Республикасы

Жаңалықтар

ХАБАРЛАНДЫРУ

11

Шілде
2020

      ҚР Ұлттық ғылым академиясының Жарғысы мен Төралқа шешіміне сәйкес, 2020 ж. 26 маусымда ҚР ҰҒА Жалпы жиналыс сессиясында 2017 жылдан бері босаған орындарға (вакансия) ҚР ҰҒА корреспондент-мүшелері мен толық мүшелерінің (академик) кезекті сайлауы өтті. Жарияланған 25 бос орынға 24 корреспондент-мүше жасырын дауыс беру арқылы сайланды. Конкурс жоғары болды – 1 орынға 4-5 үміткер сайлауға түсті. Сайлау қорытындысы бойынша ҚР ҰҒА құрамы еліміздің төмендегі жетекші ғалымдарымен толықты:

ФИЗИКА, МАТЕМАТИКА ЖӘНЕ ИНФОРМАТИКА БӨЛІМШЕСІ БОЙЫНША

                                 I.          Корреспондент-мүшелер:

1.       

Амиргалиев Едилхан Несипханович

Информатика

2.       

Джумагулова Карлыгаш Нурмановна

Физика

3.       

Ихсанов Ерсаин Валитханович

Механика

4.       

Кошеков  Кайрат Темирбаевич

Информатика

5.       

Тулешов Амандык Куатович

Механика

6.       

Уалиев Заир Гахипович

Механика

                              II.          Академиктер:

7.       

Аубакиров Токтар Онгарбаевич

Математика

8.       

Давлетов Аскар Ербуланович

Физика

9.       

Мусабаев Талгат Амангельдиевич

Физика

10.   

Мырзакулов Ратбай

Физика

11.   

Умирбаев Уалбай  Утмаханбетович

Математика

ЖЕР ТУРАЛЫ ҒЫЛЫМДАР БӨЛІМШЕСІ БОЙЫНША

                                 I.          Корреспондент-мүшелер:

12.   

Абетов Ауэз Егембердыевич 

Геология

13.   

Юсупов Халидилла Абенович

Тау-кен ісі

                              II.          Академиктер:

14.   

Абсаметов Малис Кудысович

Геология

ХИМИЯ ЖӘНЕ ТЕХНОЛОГИЯ ҒЫЛЫМДАР БӨЛІМШЕСІ БОЙЫНША

                                 I.          Корреспондент-мүшелер:

15.   

Буркеев Мейрам Жунусович

Химия

16.   

Газалиева Меруерт Арстановна

Жаңа материалдар технологиясы

17.   

Нухулы Алтынбек

Химия

18.   

Сейтжанов Серикжан

Химиялық технология

19.   

Телтаев Багдат Бурханбайулы

Жаңа материалдар технологиясы

                              II.          Академиктер:

20.   

Бисенов Кылышбай Алдабергенович

Жаңа материалдар технологиясы

21.   

Кулажанов Талгат Куралбекович 

Жаңа материалдар технологиясы (тағам өнеркәсібі)

22.   

Тулеуов Бораш Игликович

Жаңа материалдар технологиясы

23.   

Фазылов Серик Драхметович

Химиялық технология

АГРАРЛЫҚ ҒЫЛЫМДАР БӨЛІМШЕСІ БОЙЫНША

                                 I.          Корреспондент-мүшелер:

24.   

Канжигитов Еркинбек Канбекович

Ветеринария

25.   

Орынбаев Мухит Бармакулы 

Ветеринария

26.   

Оспанов Серик Рапильбекович

Малшаруашылығы

27.   

Рахимбеков Толеутай Сатаевич 

Агроөнеркәсіптік кешен экономикасы

                              II.          Академиктер:

28.   

Айтбаев Темиржан Еркасович

Агрохимия

29.   

Есполов Айдос Тлектесович

Агроөнеркәсіптік кешен экономикасы

30.   

Кененбаев Серик Барменбекович

Өсімдік шаруашылығы

31.   

Куришбаев Ахылбек Кажигулович

Топырақтану

32.   

Сапаров Абдулла

Агрохимия

33.   

Шабдрабаева Гульнар Сабыровна 

Ветеринария

БИОЛОГИЯ ЖӘНЕ МЕДИЦИНА ҒЫЛЫМДАРЫ БӨЛІМШЕСІ БОЙЫНША

                                 I.          Корреспондент-мүшелер:

34.   

Абдрасилов Болатбек Серикбаевич

Биология

35.   

Нургожин Талгат Сейтжанович

Медицина

36.   

Раманкулов Ерлан Мирхайдарович

Биология

37.   

Тулеуханов Султан 

Биология

                              II.          Академиктер:

38.   

Баймаханов Болатбек Бимендеевич

Медицина

39.   

Батпенов Нурлан Джумагулович

Медицина (геронтология, хирургия)

40.   

Бенберин Валерий Васильевич

Медицина (геронтология, хирургия)

41.   

Заядан Болатхан Казыханулы 

Биология

42.   

Локшин Вячеслав Нотанович

Медицина

43.   

Шайдаров Мажит Зейнуллович

Медицина

ҚОҒАМДЫҚ ЖӘНЕ ГУМАНИТАРЛЫҚ ҒЫЛЫМДАР БӨЛІМШЕСІ БОЙЫНША

                               I.            Корреспондент-мүшелер:

44.   

Бижанов Ахан Хусаинович

Саясаттану

45.   

Кабульдинов Зиябек Ермуханович

Тарих

46.   

Матыжанов Кенжехан Слямжанович

Әдебиеттану

                            II.            Академиктер:

47.   

Абылкасымова Алма Есимбековна

Педагогика

48.   

Ахметова Гульнас Кенжетаевна

Педагогика

49.   

Аяшев Оналбай

Педагогика

50.   

Базарбаева Зейнеп Муслимовна

Шет тілдері филологиясы

51.   

Дербисали Абсаттар

Шығыстану

52.   

Карибаев Берекет Бахытжанович

Тарих

53.   

Курманалиев Каримбек Арыстанбекович

Шет тілдері филологиясы

54.   

Құл-Мұхаммед Мұхтар Абрарұлы 

Құқықтану

55.   

Құрманбайұлы Шерубай

Тіл білімі

56.   

Қыдырәлі Дархан Қуандықұлы

Тарих

57.   

Нурманбетова  Джамиля Нусупжановна

Философия

58.   

Омаров Бауыржан Жұмаханұлы

Шығыстану

59.   

Сейдуманов Серик Турарович

Әлеуметтану

60.   

Таймагамбетов Жакен Кожахметович

Тарих

61.   

Шаукенова  Зарема Каукенова

Саясаттану

 

ҚР ҰҒА Төралқасы